Król bożonarodzeniowych świąt. Jego Ekscelencja Bigos. Niby duszona kapusta kiszona z grzybami, ale jak wiemy, diabeł tkwi w szczegółach, a bigos ma być przecież diabelsko dobry. Ostateczny smak bigosu zależy od tego jak pieszczotliwie go potraktujemy i jakich składników użyjemy, żeby mógł otrzymać miano dania odświętnego. No i wiecie, bigos to taki Typ, któremu trzeba nawrzucać… samych najlepszych składników. Nie oszczędzajcie na suszonych grzybkach, przyprawach i czerwonym winie. Warto postarać się o wędzone śliwki. Zawsze hojnie doprawiam też bigos powidłami, a to ile ich używam zależy od tego, jak kwaśną mam kapustę. W moim rodzinnym domu zawsze przygotowywało się bigos tylko z kiszonej kapusty, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby w waszym bigosie siły połączyły ta kiszona i zwykła biała kapusta. Co kto woli, można kombinować!
SKŁADNIKI:
- ok. 2 kg kapusty kiszonej
- 300 g cebuli (2 średniej wielkości cebule)
- 60 ml oleju (4 łyżki)
- 40 g suszonych podgrzybków
- 5 ząbków czosnku
- 6 liści laurowych
- 8 kulek ziela angielskiego
- 1 łyżka tymianku
- 2 łyżeczki kminku
- 1 łyżka mielonej kolendry
- 5 goździków
- 2 łyżeczki jasnej gorczycy
- 250 ml czerwonego wytrawnego wina (1 szklanka)
- 80 g koncentratu pomidorowego (1/3 szklanki)
- 150 g powideł śliwkowych
- 2 łyżki sosu sojowego
- 100 g śliwek suszonych
- 100 g wędzonych śliwek
- Opcjonalnie kilka gałązek świeżego tymianku
TEMPEH DO BIGOSU
- 300 g tempeha naturalnego
- 50 ml sosu sojowego
- 50 ml wody
- 2 łyżki oleju
- 1 łyżka cukru
- 1 łyżka octu balsamicznego
- 1 łyżeczka czosnku granulowanego
Grzyby wypłucz i namocz przez godzinę, następnie gotuj w wodzie, w której się moczyły przez ok. 30 min. Po ugotowaniu odcedź grzyby, ale koniecznie zachowaj wodę z gotowania. Grzyby pokrój. Pokrój też śliwki. Kapustę odcedź i posiekaj. Cebulę pokrój w kostkę, czosnek w plasterki. W garnku rozgrzej olej i wrzuć gorczycę, smaż chwilę aż zacznie lekko strzelać, wrzuć cebulę z czosnkiem, liście laurowe i ziele angielskie. Posól i smaż kilka minut dodając też do smażenia kminek, kolendrę, tymianek i goździki. Dodaj resztę składników: kapustę, koncentrat, powidła, wino, grzyby, wodę grzybową, sos sojowy, Zagotuj wszystko i gotuj na małym ogniu przez ok. 1 godzinę w trakcie podlewając wodą, jeśli to konieczne.
Tempeha pokrój w kostkę, zalej marynatą i odstaw na kilkanaście minut. W ciągu tego czasu zaabsorbuje cześć marynaty. Przed smażeniem odcedź go z reszty płynu i wrzuć na rozgrzaną patelnię. Nie musisz wlewać oleju na patelnię, olej, który był w marynacie wystarczy. Nie mieszaj go zbyt często w trakcie smażenia, pozwól kawałkom zarumienić się z każdej strony. Usmażonego tempeha dodaj do bigosu.

W podobny sposób możesz zamarynować tofu naturalne, chociaż ono nie wciągnie aż tyle marynaty, wiec spokojnie możesz zrobić jej nieco mniej.
W bigosie sprawdzi się też soczewica, zielona, brązowa lub czarna. Nie polecałabym czerwonej j żółtej, mają tendencję do rozpadania się w potrawach. Czasem zostawiam bigos bez białkowego dodatku i jem go w różnych wersjach w trakcie świąt, dodając to, na co akurat mam ochotę. Listki świeżego tymianku na górze na pewno nie zaszkodzą 😉

